Hus & Have

  • Blomster, planter og frø
  • TV Programmer
  • Kolonihave
  • Drivhuse, Pavilloner & Vinterhaver
  • Gør det selv
  • Besøgshaver & Parker
  • Haveselskaber & Foreninger
  • Hegn
  • Inspiration
  • Økologi
  • Planteskoler & havecentre
  • Solenergi


Blomster, planter og frø


Air Plant City – www.airplantcity.com

Black Seed USA – www.blackseedusa.com

Blomsterliv – blomsterliv.dk

The IAmShaman Shop – www.iamshaman.com

Frøsalget – www.froesalget.dk

Holscher’s Frøhandel – www.holscher.dk

Jyllands Frø handel – www.froehandel.dk

Nordic Bonsai Centers – www.nordic-bonsai.dk

Thisted Frø – www.thisted-froe.dk

Weibulls – www.weibulls.com

Kongshave Ginseng – www.kongshave.dk

Leopolds rullegræs – www.leopolds-rullegraes.dk

Nykilde – www.nykilde.dk

Thompson & Morgan – www.thompson-morgan.com

Plantetorvet – www.plantetorvet.dk

Odenia – www.odenia.dk

Solsikken – www.solsikken.dk

Staudemarken – www.staudemarken.dk

Trifolium Frø – www.trifoliumfro.dk

Urtegartneriet – www.urtegartneriet.dk/

Rosenposten – www.rosenposten.dk

Botanisk Verden – www.zimtrade.dk


TV Programmer


Bonderøven – www.dr.dk/dr1/bonderoeven

Den nye have – www.dr.dk/dennyehave

Søren Ryge – www.dr.dk/DR1/Ryge

Frilandshaven – www.dr.dk/DR2/Frilandshaven/Frilandshaven.htm


Kolonihave


Kalvebod – www.kalvebod.dk

Kolonihaveportal – www.kolonihaveportal.dk

Kolonihave-tips – www.kolonihave-tips.dk

OF Omegnens Fritidshaveforening – www.of-fritid.dk

Skovmosen haveforening – www.skovmosen-hf.dk

Kolonihaveforbundet for Danmark – http://www.kolonihave.dk/


Drivhuse, Pavilloner & Vinterhaver


Homilius vinterhaver – www.homilius.dk

Juliana drivhuse – www.juliana.com

Pavillon – www.pavillondanmark.dk

Savanna Outdoor – www.savanna-outdoor.dk


Gør det selv


Begynderhaven – www.begynderhaven.dk

Byg og Bolig – www.bygogbolig.dk

Genbyg.dk – www.genbyg.dk

Gør Det Selv – www.goerdetselv.dk

Havenyt – www.havenyt.dk

Huset og Haven – www.husetoghaven.dk

I Haven – www.ihaven.dk

Kantlet – www.kantlet.dk

Linolie 1-2-3 – www.linolie123.dk

UdeDanmark – www.udedanmark.dk


Besøgs Haver & Parker


Sandstone, Sorø – www.sandstone.dk

Rosenplanteskolen i Løve, Høng – www.roses.dk

Peter Hansens Have og Planteskole – www.peterhansens-have.dk

Nyborg Slot – www.nyborgslot.dk

Kongsdal Havesøpark Søndersø – www.kongsdalaabenhave.dk

Karen Blixen Museet, Rungsted Kyst – www.blixen.dk

Gavnø Slot Næstved – www.gavnoe.dk

Forundringens Have Ringkøbing – www.forundringenshave.dk

Enemærkets Hostahave Ringkøbing – www.enemaerkets-hostahave.dk

De Japanske Haver Broby – www.dejapanskehaver.dk

Den gamle by Århus – www.dengamleby.dk

Charlottenlund Strandpark – www.blomstergaardenvedviborg.dk

Blomstergården Viborg – www.blomstergaardenvedviborg.dk

Anne Just – Haven i Hune – www.annejust.dk

Bærhaven – www.baerhaven.dk

Birkegårdens haver Ruds Vedby – www.birkegaardens-haver.dk

Botanisk have i København – botanik.snm.ku.dk

Gammelkjøgegaard – www.gammelkjoegegaard.dk

Rosenparken – www.rosenparken.dk

Den Økologiske Have – www.ecogarden.dk

Egeskov slot, museum og park Kværndrup – www.egeskov.dk

Fuglebjerggaard (Camilla Plum) – www.fuglebjerggaard.dk

Gisselfeld kloster og park – www.gisselfeld-kloster.dk

Gourmethaven – www.gourmethaven.dk

Hedelund Rhododendronpark – www.visitbroenderslev.dk/nordjylland/haver-og-parker/rhododendronparken

Hjørnegaard Rhododendron – www.hjoernegaard.dk

Foreningen Japanske haver – www.foreningenjapanskehaver.dk

Rhododendron-Haven – www.rhodobutik.dk

Geografisk Have Kolding – geografiskhave.kolding.dk


Haveselskaber & foreninger


Chili fan – www.chilifan.dk

Dansk Fuchsia Selskab – www.dfs-fuchsia.dk

Dansk Pelargonie Selskab – danskpelargonieselskab.dk

Dansk Primula Klub – primulaklub.dk

Det Danske Rosenselskab – www.rosenselskabet.dk

Foreningen Frøsamlerne – www.froesamlerne.dk

Frugt- og prydtræklubben – www.danskeplanteskoler.dk/…/Frugt_Pryd_forside.htm

ItalianGardens.dk – www.italiangardens.dk

Landsforeningen Praktisk Økologi – www.oekologi.dk

Miljøministeriet Naturstyrelsen – www.naturstyrelsen.dk

Foreningen Japanske haver – www.foreningenjapanskehaver.dk

Rosenklubben – www.rosenklubben.dk

Tangsø Havekreds – tangso.haven.dk

The Alpine Garden Society – www.agsdanmark.dk


Hegn


Alcatraz Hegn & Have ApS – www.alcatraz.dk

Hegn.dk – www.hegn.dk

HegnsManden – www.hegnsmanden.dk

Lyngby hegn – www.lyngbyhegn.dk

Plus Design til haven – www.plus.dk

PileByg – www.pilebyg.dk

Poda Hegn – www.poda.dk

Staby fliser & hegn – www.staby-fliser.dk


Inspiration


a Piece of Nature – www.apieceofnature.dk

Blumat – www.blumat.at

Danmarks have portal – www.din-have.dk

DR – Have – www.dr.dk/have

Grøn have – mst.dk/groenne-tips/haven

Wiki – Havebrug – da.wikipedia.org/wiki/Havebrug

Saxo – Havebøger – http://www.saxo.com/…/haveboeger

Havenyt.dk – www.havenyt.dk

Havenyt forum – www.havenyt.dk/forum

Havesiden www.kan-lir.dk – www.kan-lir.dk

Hydroponics of Denmark ApS – www.hydroponics.dk

Isabella Smith – www.isabellasmith.com

Anlægsgartnerfirmaet JunckerHaven – www.junckerhaven.dk

KantDesign – www.kantdesign.dk

Plantedebat.dk – www.plantedebat.dk

Idenyt.dk – Haven – www.idenyt.dk/Haven

Biologisk Kakao-flis – www.kakao-flis.dk

Brancheforeningen for Indendørs Beplantningsfirmaer – www.bib-info.dk

Kødædende planter – koedaedende-planter.dk


Økologi


Økologisk landsforening – www.okologi.dk/Alt_om_%C3%B8kologi

BioProduction – Nyttedyr til biologisk bekæmpelse – www.bioproduction.dk

Den Økologiske Have – www.ecogarden.dk

Landsforeningen Praktisk Økologi – www.oekologi.dk

Solsikkens Økologiske Verden – www.solsikken.dk


Planteskoler & havecentre


Jagro Planter – www.jagro.dk

Akkerup Planteskole – www.akkerup.dk

Bo-grønt – www.bo-groent.dk

Ikast planteskole – havefreak.dk/ikast-planteskole.html

Grejsdalen Planteskole – www.grejsdalensplanteskole.dk

Planteskolen Ellebæk – www.ellebaek.dk

Planteskole-ringen – www.planteskole-ringen.dk

Hobby-Haven – www.hobbyhaven.dk

Havecentret Hobbyland – www.hobbylandaps.dk

Holdens Planteskole – www.holden.dk

Jespers Planteskole – www.jespersplanteskole.dk

Juelsminde Planteskole – www.juelsminde-planteskole.dk

Lundhede – Den alternative planteskole – www.lund-hede.dk

Majholm Planter – www.majholm.dk

Kalundborg Planteskole – www.mistelten.dk

Overdam Planteskole – www.overdam.dk

Planteriget.dk – planteriget.dk

Peter Schjøtt´s Planteskole – www.planteskole.dk

Rosenplanteskolen i Løve – www.roses.dk

Salling Planteskole – www.salling-planteskole.dk

Trætop Planteskole – www.traetop.dk

Laubjergs Planteskole og Rosenhave – www.laubjergs-havecenter.dk

Aarestrup Planteskole – www.skovplanter.dk

Drivhus og Havecenter – www.have-center.dk

Gartneri.dk – gartneri.dk


Solenergi


ARCON Solar – www.arcon.dk

Dansk Solenergi – www.dansksolenergi.dk

Kerychip Solenergi – www.kerychip.dk

Solcelle.dk – solcelle.dk

GreenMatch – www.solceller-pris.dk

Varmtvandfrasolen – www.varmtvandfrasolen.dk

Stratosol.dk – stratosol.dk

Batec Solvarme – www.batec.dk

Solkraft.dk – solkraft.dk

Wellmore energi – www.wellmore-energi.dk

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *